1985 Modena GT Spyder Kalifornien från Ferris Bueller’s Day Off går till auktion

1985 Modena GT Spyder Kalifornien från Ferris Bueller's Day Off går till auktion

Alla som älskar 80-talets filmer eller som fanns på 80-talet kommer att känna till den klassiska Ferris Bueller’s Day Off. En av nyckelbitarna i den filmen var den röda bilen som Ferris ‘vän Cameron visade upp för sina vänner. Cameron sa att bilen var en 1961 Ferrari 250 GT Kalifornien och mindre än 100 gjordes.

Bilen i filmen var inte en riktig Ferrari, ingen av de tre filmbilarna var riktiga Ferrari. Vad de var är Modena GT Spyder Kaliforniens reproduktioner från 1985. En av de tre bilarna som används i filmen går på auktion. Det är serienummer GT0003 och levereras med ett äkthetsintyg och filmmemorabilia.

Bilen har en 5.0L V8 med aluminiumhuvuden och rullvippor, 4 Weber-neddragningskolhydrater, 5-växlad transmission och spole över chocker. Bilen har även växelström för de korta körningarna till butiken i varmt väder. Bilen är fräsch utan några månaders uppdateringar av ägaren Neil Glassmoyer. Bilen kommer att auktioneras ut av Mecum i Monterey i augusti.

via Mecum

Senaste Geeky Gadgets-erbjudanden